Paracetamol

Кобилянська Вероніка

5(2)

Czy wiesz, że niektóre popularne leki bez recepty stosowane na przeziębienie, ból, gorączkę mogą stanowić zagrożenie dla życia, jeśli zażyjesz ich zbyt dużo?

Jak więc leczyć się skutecznie i nie szkodzić swojemu zdrowiu?

 

Kiedy osoba cierpi na przeziębienie, jej stan zdrowia pogarsza się – ma gorączkę, dreszcze, bóle głowy i ogólne osłabienie. Chcesz jak najszybciej pozbyć się tych objawów, prawda?

I tu właśnie wkracza Nasz Bohater – lek na przeziębienie lub grypę, który obiecuje postawić Cię na nogi w mgnieniu oka.

Osoba, która czuje się naprawdę źle, bierze tę magiczną pigułkę, a wraz z nią środek przeciwbólowy, aby powstrzymać ból głowy. I środek przeciwgorączkowy, aby gorączka szybciej spadła… I środek zwężający naczynia krwionośne….

W tym momencie pacjent nie zdaje sobie sprawy, że leki na przeziębienie lub grypę, leki przeciwgorączkowe, leki przeciwbólowe, leki na migrenę, a nawet niektóre leki przeciwalergiczne (przeciwhistaminowe) i niektóre leki zwężające naczynia krwionośne mogą zawierać paracetamol (zwany również acetaminofenem).

 

Często paracetamol jest sprzedawany pod marką firmy produkcyjnej. Paracetamol jest szybko działającym lekiem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym, który niestety uszkadza wątrobę, nawet jeśli zalecana dawka zostanie przekroczona o stosunkowo niewielką ilość. Znacznie pogarsza to stan osoby, a nawet może prowadzić do śmierci.

 

Maksymalna dopuszczalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 

  • dla dorosłych (waga >50 kg, wiek >12 lat) – do 4000 mg na dobę (do 1000 mg w jednej dawce, nie częściej niż raz na 4 godziny)
  • dla dzieci w wieku poniżej 12 lat – do 1500 mg na dobę, ale nie więcej niż 60 mg/kg masy ciała na dobę (10-15 mg/kg masy ciała w jednej dawce) – należy zapoznać się z instrukcją stosowania
  • we wszystkich grupach wiekowych nie częściej niż 4 razy na dobę i nie częściej niż raz na 4 godziny. 
  • Dzieciom w wieku poniżej 2 lat paracetamol może być przepisywany wyłącznie przez lekarza; paracetamol jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy; w przypadku gorączki u niemowlęcia należy natychmiast skonsultować się z lekarzem
  • Paracetamol przyjmuje się objawowo – jeśli jedna dawka paracetamolu pomogła, nie należy przyjmować kolejnej dawki profilaktycznie.
  • Nie należy również pić alkoholu razem z paracetamolem, ponieważ alkohol uszkadza wątrobę, a ich połączone działanie może nawet prowadzić do niewydolności wątroby i śmierci. 
  • Nie należy przyjmować paracetamolu z inhibitorami MAO (leki przeciwdepresyjne), lekami uspokajającymi i nasennymi, innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (ibuprofen, kwas acetylosalicylowy), lekami na gruźlicę, padaczkę, lekami przeciwzakrzepowymi (pochodne kumaryny, warfaryny), lekami przedłużającymi usuwanie paracetamolu z organizmu (salicylamid, izoniazyd, cymetydyna, ranitydyna, metyrapon, probenecyd, propranolol).

 

Zatem przyjmowanie kilku leków zawierających paracetamol w tym samym czasie jest niebezpieczne dla zdrowia, dlatego należy zawsze sprawdzać skład leku.

 

W przypadku przyjęcia dużej dawki paracetamolu należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

 

W celu skutecznego leczenia należy skonsultować się z lekarzem i nigdy nie stosować samoleczenia. Nawet witaminy i suplementy biologiczne powinny być przyjmowane wyłącznie na zalecenie lekarza! 

 

Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, zadzwoń do nas pod numer +48 815 032 278 a umówimy Cię na bezpłatną wizytę u lekarza rodzinnego, pediatry lub specjalisty (w naszym zespole są ginekolodzy, psycholodzy, neurolodzy i wielu innych lekarzy). Jesteśmy polikliniką, która zrzesza ukraińskojęzycznych lekarzy w Polsce, dzięki czemu możesz skonsultować się w preferowanym języku. 

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać komfortową opiekę medyczną 

 

Wszystko będzie Zdorovo!

Поділитися

Facebook
Twitter
LinkedIn