Pomagamy walczyć o prawa wykonywania zawodu lekarzy i pielęgniarek pochodzących z Ukrainy i Białorusi

Krzysztof Łątka

5(2)

Fundacja Rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej od wielu lat wspiera personel medyczny z Europy Wschodniej w realizacji procedur administracyjnych, pozwalających docelowo na legalną pracę w Polsce w zawodzie lekarza czy pielęgniarki.

 

Procedury te toczą się w Ministerstwie Zdrowia RP oraz regionalnych Izbach Lekarskich lub Pielęgniarskich.

 

 

Czasami zdarza się także potrzeba złożenia oficjalnej skargi do sądu administracyjnego, jeżeli organ do którego wystąpił lekarz nie wydał decyzji, której oczekiwano.

 

W ubiegłym miesiącu współpracujący z nami ukraiński ginekolog mieszkający obecnie we Wrocławiu, dzięki współpracy z naszym radcą prawnym, wygrał w sądzie administracyjnym sprawę przeciwko Prezydium Naczelnej Izby Lekarskiej w sprawie odmowy uzyskania warunkowego prawa wykonywania zawodu.

 

 

Nie po raz pierwszy stykamy się z sytuacjami, kiedy lekarze nie dostają warunkowego prawa wykonywania zawodu od Izb Lekarskich mimo posiadania odpowiedniej Decyzji Ministra Zdrowia RP.

 

Nie oznacza to, że lekarze nie mogą pracować.

Ustawa o zawodzie lekarza przewiduje w takim przypadku możliwość pracy w oparciu o Decyzję Ministra i nadany lekarzowi “techniczny” numer wykonywania zawodu.

 

Jednak niektórzy lekarze idą dalej i walczą o swoje prawa, składając skargę do Naczelnej Izby Lekarskiej, a w razie odmowy – do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

 

Praktyka pokazuje, że sądy stają po stronie lekarza, jak to było też w przypadku znanego nam pediatry z Warszawy, który również otrzymał pozytywną decyzję sądu.

 

Na razie nie ma prawnych przesłanek, które mogłyby przeszkodzić lekarzowi, posiadającemu Decyzje Ministra otrzymać pozytywną Uchwałę Izby Lekarskiej nadającą Prawo Wykonywania Zawodu Lekarza.

 

Najczęstszym problemem u lekarzy pochodzących z Europy Wschodniej jest brak wiedzy, że mają prawo złożyć skargę i jak należy zrobić to poprawnie.

 

Dlatego, mając w swoim zespole profesjonalnych pełnomocników – radców prawnych i adwokatów, wspieramy rozwiązywanie takich problemów, pisząc skuteczne skargi składane do Naczelnej Izby Lekarskiej i sądów administracyjnych.

 

Jeżeli masz problem z uzyskaniem prawa wykonywania zawodu, opisz nam swoją sytuację wysyłając e-mail na adres biuro@fresw.pl 

Поділитися

Facebook
Twitter
LinkedIn