Cholesterol to związek chemiczny, który powstaje w naszym organizmie w wyniku przetwarzania tłuszczów.
Pełni on wiele funkcji, w tym produkcję hormonów płciowych, witaminy D3, żółci i stabilizację ścian komórkowych.
Niestety, gdy cholesterolu jest zbyt dużo, może on powodować miażdżycę, przewlekłą chorobę zapalną naczyń krwionośnych, w której na ich ścianach tworzą się tzw. blaszki miażdżycowe.
Mogą one znacznie zwężać światło naczynia lub całkowicie je blokować.
Blaszki miażdżycowe mogą również odrywać się i migrować w krwiobiegu, blokując mniejsze naczynia, na przykład w sercu lub płucach, powodując odpowiednio zawał serca lub zatorowość płucną.
Wiele osób cierpi na miażdżycę, nawet o tym nie wiedząc, ponieważ choroba może nie dawać objawów przez długi czas, ale często prowadzi do rozwoju stanów zagrażających życiu, takich jak zawał serca, udar mózgu i zatorowość płucna.
W badaniach krwi cholesterol całkowity jest zwykle dzielony na LDL i HDL.
- Cholesterol zawarty w LDL jest tak zwanym „złym” cholesterolem, ponieważ cząsteczki LDL przenoszą cholesterol do komórek ciała i ten rodzaj cholesterolu jest odpowiedzialny za tworzenie blaszek miażdżycowych.
- Ten zawarty w HDL jest tak zwanym „dobrym” cholesterolem, ponieważ cząsteczki HDL przenoszą cholesterol z komórek ciała do wątroby i zapobiegają tworzeniu się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.
- Stosunek między tymi dwoma typami jest ważnym czynnikiem w ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych – im więcej LDL i mniej HDL, tym większe ryzyko.
Czy można zapobiec odkładaniu się blaszki miażdżycowej? Na szczęście tak! Główne metody to zdrowa dieta i aktywność fizyczna.
- Żywność powinna być bogata w błonnik – obniża on stężenie cholesterolu całkowitego i LDL W diecie powinny znaleźć się rośliny strączkowe, zboża i produkty pełnoziarniste.
- Należy ograniczyć spożycie tłustych i smażonych potraw – wybierać chude mięso (cielęcina, wołowina, drób), niskotłuszczowe produkty mleczne (nie więcej niż 2% tłuszczu).
- Jaja kurze zawierają dużo cholesterolu – należy spożywać maksymalnie jedno jajko dziennie, a w przypadku osób zagrożonych chorobami układu krążenia ograniczyć do 4-5 tygodniowo.
- Warto również wzbogacić swoją dietę o warzywa i owoce (zawierają wiele witamin, które są przeciwutleniaczami i zapobiegają tworzeniu się blaszek miażdżycowych), oleje roślinne (oliwa z oliwek tłoczona na zimno, olej rzepakowy), orzechy, nasiona i ryby (łosoś, makrela, szprot) – zawierają dużo kwasów Omega-3 i -6, które chronią serce i obniżają stężenie LDL.
- Bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna, co najmniej pół godziny dziennie – może to być wchodzenie po schodach zamiast jazdy windą lub chodzenie po domu, najważniejsze jest, aby być aktywnym każdego dnia.
Zawsze lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Jeśli więc chcesz zadbać o zdrowie swojego serca, zapraszamy do konsultacji z naszymi lekarzami.
Jesteśmy ukraińską polikliniką w Polsce, a nasz zespół składa się zarówno z lekarzy rodzinnych i pediatrów, jak i specjalistów.
Niedawno do naszego zespołu dołączył kardiolog, więc skontaktuj się z nami, aby uzyskać komfortową opiekę medyczną!
Wszystko będzie zdorovo!