Choroby układu sercowo-naczyniowego należą do tak zwanych chorób cywilizacyjnych – są bardzo rozpowszechnione, są wiodącą przyczyną śmiertelności w społeczeństwie Zachodnim od wielu lat. Nie bez powodu wielu z nas, odczuwając ból w klatce piersiowej, od razu myśli czy to nie zawał. Więc jak zrozumieć, kiedy do kardiologa?
- Czy muszę iść do kardiologa, jak boli mnie w klatce?
- Jak objawia się nadciśnienie?
- Czy iść do lekarza jak pojawiła się duszność/szybka męczliwość?
- Czy nie rytmiczne lub za szybkie bicie serca jest groźne?
- Co robić w razie pojawienia się obrzęków na nogach?
- Jak zapobiec powstawaniu chorób serca?
- Czy muszę iść do kardiologa, jak boli mnie w klatce?
Ból w klatce piersiowej bywa różny: przy napadzie sercowym ból najczęściej jest bardzo silny, jest ściskający lub piekący, nie nasila się przy wdechu lub wydechu i trwa co najmniej 20 minut, stopniowo narasta. Ból może lokalizować się w klatce piersiowej lub nadbrzuszu, może promieniować do żuchwy, barku lub ręki. Również występuje duszność i uczucie braku powietrza, mogą pojawić się zawroty głowy, lęk, stan przedomdleniowy lub omdlenie. Czasem ból górnej części brzucha z nudnościami lub wymiotami jest jedyną dolegliwością. Przy pojawieniu się takich dolegliwości należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe pod numerem 999 lub 112.
Ból, który ma charakter kłujący, nasila się przy wdechu, ustępuje po kilku minutach i nie towarzyszy mu przyśpieszone bicie serca, pojawia się po długotrwałym siedzeniu, częściej jest spowodowany uciśnięciem nerwu i nie stanowi zagrożenia dla życia.
Jeśli czas od czasu pojawia się u Pana/Pani ból w klatce piersiowej, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby skieruje Pana/Panią do kardiologa.
2. Jak objawia się nadciśnienie?
Podwyższone ciśnienie tętnicze (hipertensja) jest bardzo rozpowszechnione, na nie choruje co trzecia osoba dorosła.
Podwyższone ciśnienie tętnicze może długo nie dawać żadnych objawów aż do pojawienia się powikłań – przez to prawie połowa chorych nie wie, że choruje! Czasem pojawiają się objawy niespecyficzne: ból głowy, łatwe męczenie się albo zaburzenia snu. Bardzo ważne jest to by badać się okresowo u lekarza rodzinnego, bo to pozwala na rozpoznanie nadciśnienia do pojawienia się powikłań, częstymi powikłaniami są miażdżyca i choroba niedokrwienną serca która często prowadzi do zawału.
3. Czy iść do lekarza jak pojawiła się duszność/szybka męczliwość?
Tak, takie problemy z oddychaniem mogą świadczyć o miażdżycy albo chorobie niedokrwiennej serca, przy podejrzeniu tych chorób bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia. Jeśli duszność o dużym nasileniu rozpoczęła się gwałtownie, bez fizycznej aktywności, pojawił się kaszel, a czasem ból w klatce piersiowej i stan przedomdleniowy, należy wezwać pogotowie ratunkowe pod numerem 999 lub 112. Jeśli duszność pojawia się przy próbie położenia się na plecy również należy niezwłocznie zgłosić się po pomoc medyczną.
4. Czy nie rytmiczne lub zbyt szybkie bicie serca jest groźne?
Tak, arytmia może przejawiać się jak przyspieszone bicie serca – wtedy może wydawać się, że serce “ucieka z klatki piersiowej”, jej mogą towarzyszyć omdlenia i ból kłujący w klatce piersiowej. Im dłużej serce bije zbyt szybko, tym bardziej cierpi od tego cały organizm.
Arytmie nierzadko są przyczyną innych chorób, na przykład, zawału albo niewydolności serca, więc z nimi należy jak najszybciej zgłosić się do kardiologa
5. Co robić w razie pojawienia się obrzęków na nogach?
Obrzęki na nogach które nie mijają od odpoczynku mogą też być konsekwencją chorób serca. Również na choroby układu sercowo-naczyniowego może wskazywać ból łydek albo chromanie przestankowe (pojawia się po przejściu niewielkiej odległości). Jeśli zauważyliście Państwo się u siebie te objawy, warto skonsultować się z kardiologiem.
6. Jak zapobiec powstawaniu chorób serca?
Profilaktyka jest zawsze lepsza od leczenia, więc polecamy:
- zdrowo się odżywiać: ograniczyć spożycie słodyczy, tłustego i smażonego jedzenia, dodać więcej warzyw i owoców
- dodać do swojego codziennego harmonogramu aktywność fizyczną, nawet jak to będzie 15 minutowy spacer, byle tylko stało się to przyzwyczajeniem.
- rzucić palenie i spożywanie alkoholu: nawet vape i napoje słabo alkoholowe, na przykład piwo, szkodzą Pana/Pani zdrowiu
Więcej o lifehackach dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego możecie przeczytać w artykule…
Więc jak pojawi się u Pana/Pani jeden z wskazanych powyżej objawów, warto zwrócić się do lekarza rodzinnego, który skieruje Pana/Panią do kardiologa albo innego specjalisty który pomoże Państwu szybko wrócisz do zdrowia. Jesteśmy poliklinika Zdorovo – pierwszą ukraińską polikliniką w Polsce, w naszym zespole są lekarze rodzinni, laryngolog, kardiolog, neurolog i wielu innych specjalistów.
Żeby zapisać się do naszych lekarzy, zadzwońcie na 815 032 278 i zapiszemy Pana/Panią na zręczny dla Państwa czas.
Wszystko będzie zdorovo!