Kawa z rana: wpływ kofeiny na organizm

Кобилянська Вероніка

0(0)

Miło jest rozpocząć poranek od filiżanki kawy. Jak kofeina wpływa na nasz organizm i dlaczego nie powinniśmy nadużywać napojów ją zawierających? Dowiedzmy się tego w dzisiejszym artykule

 


 

1. Jak kofeina wpływa na organizm?

Kofeina poprawia nastrój, zwiększa koncentrację, wigor, a także zwiększa krążenie krwi w mięśniach, stymuluje rozkład tłuszczu, zwiększa oddawanie moczu i przyspiesza pracę serca. Prowadzone są również badania wykazujące, że kofeina ma działanie przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Jednak długotrwałe spożywanie napojów zawierających kofeinę powoduje zaburzenia rytmu dobowego i wysokie ciśnienie krwi, a także zwiększa ryzyko rozwoju przewlekłych chorób nerek i serca.

 

2.Jaka jest bezpieczna dawka kofeiny?

  • Dla osób dorosłych bezpieczna dawka wynosi 400 mg dziennie, co stanowi około 3-4 filiżanek kawy lub 1-2 napojów energetycznych (sprawdź skład), ale efekt tej samej ilości kofeiny może się różnić w zależności od osoby, więc bezpieczna dawka może być niższa dla Ciebie. 
  • Dla kobiet w ciąży i karmiących piersią bezpieczna dawka to nie więcej niż 200 mg – wyższa dawka kofeiny zwiększa ryzyko wad płodu. 
  • Ze względu na niewielką liczbę badań nie zaleca się spożywania napojów o wysokiej zawartości kofeiny (kawa, napoje energetyczne) przez dzieci.
  • WAŻNE: Przy obliczaniu dawki przyjmowanej kofeiny należy zwrócić uwagę na skład spożywanych napojów i leków:
    • napoje energetyczne mogą zawierać dawkę kofeiny przekraczającą maksymalną dawkę dzienną
    • niektóre napoje zawierające niewielkie ilości kofeiny mogą nie mieć odpowiedniej pozycji w składzie kofeina jest zawarta w niektórych lekach przeciwbólowych, dlatego należy sprawdzić ich skład.

 

3.Jakie są zagrożenia związane z przyjmowaniem kofeiny?

  • Przedawkowanie może powodować bezsenność, drżenie, halucynacje, zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, zaburzenia układu trawiennego, zaburzenia układu moczowego i odwodnienie.
  • Osoby przyjmujące leki lub cierpiące na przewlekłe schorzenia powinny skonsultować z lekarzem, czy mogą spożywać napoje zawierające kofeinę. W przypadku przyjmowania kofeiny z niektórymi lekami, w tym efedryną i innymi środkami pobudzającymi, lekami na cukrzycę i astmę, lekami przeciwdepresyjnymi, lekami przeciwzakrzepowymi (rozrzedzającymi krew) i hormonami, mogą wystąpić skutki uboczne. 
  • Napoje energetyzujące zawierają duże dawki kofeiny, a także taurynę, L-karnitynę i ekstrakt z guarany, które są również stymulantami, więc napoje te są silniejsze niż kawa. Zarówno krótkotrwałe, jak i przewlekłe spożywanie napojów energetycznych może często prowadzić do potencjalnie śmiertelnych konsekwencji. Zaleca się ograniczenie ich spożycia lub zastąpienie ich kawą.
  • Nie zaleca się picia napojów zawierających kofeinę wieczorem – nawet 1 filiżanka może powodować problemy ze snem.

 

4.Czy kofeina uzależnia?

Kofeina nie uzależnia, ale zaprzestanie jej picia może powodować objawy odstawienia, takie jak bóle głowy, drażliwość i zmęczenie. Długotrwałe stosowanie kofeiny może powodować uzależnienie i zmniejszenie wpływu na organizm, w tym na aktywność umysłową.

 

Jeśli mieszkasz w Polsce i chciałbyś skonsultować się z lekarzem, zapraszamy do kliniki Zdorovo. Nasi lekarze są dostępni w wielu miastach w Polsce, można również umówić się na wizytę online.

Aby umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer +48815032278 lub odwiedź naszą stronę internetową https://zdorovo.pl/poliklinika

Wszystko będzie Zdorovo 🧡

Поділитися

Facebook
Twitter
LinkedIn